Cím: 1111 Budapest, Bertalan Lajos utca 13. E-mail: ugyvediiroda2018@gmail.com Mobil: +36 (20) 941-8633

Házassági, élettársi szerződés

A Családjogi Törvény fő szabálya, hogy a házastársak között – életközösségük idejére – házassági vagyonközösség keletkezik. Ez azt jelenti, hogy bármelyik fél is szerez valamely vagyontárgyat, az a házastársak osztatlan közös tulajdonába kerül. Akkor is, ha csak az egyikük nevén tartják nyilván. Ez lehet ingatlan, autó, bankbetét, ingóságok.

Ha a felek ezt nem kívánják, a törvény lehetőséget ad, hogy a vagyonközösségi viszonyaikat – az általános szabálytól eltérően – szerződéssel rendezzék. Ezt a szerződést nevezik Házassági Vagyonjogi Szerződésnek. A szerződésben kerül meghatározásra, hogy mely vagyon kerül a közös, illetőleg a külön vagyonba. A szerződést közokiratba, vagy jogi képviselő által ellenjegyzett magán okiratba kell foglalni, amely érvényességi feltétel. A házassági szerződés módosítható, vagy megszűntethető, a házasság fennállása alatt is.

A közszerzeményi rendszer                

Ha a házastársak azt kívánják, hogy a házassági életközösség ideje alatt köztük ne jöjjön létre közös vagyon, és önálló vagyonszerzőknek minősüljenek, ezt külön szerződésben rögzíthetik. Ez az úgynevezett közszerzeményi rendszer kikötése. A közszerzeményen azt a tiszta vagyoni értéket értjük, amely a házastársaknak az életközösség megszűnésekor meglévő vagyonában, a házastársakat terhelő adósság ráeső részének, és a külön vagyonnak a levonása után fennmarad. Ez azt jelenti, hogy önálló vagyonszerzőnek minősülnek a házassági életközösség ideje alatt, és a vagyon elkülönítés szabályai érvényesülnek. Ebben az esetben a felek között olyan vagyonjogi szerződés jön létre, amelyben a vagyonközösséget a jövőre nézve teljesen, vagy meghatározott vagyonszerzések, vagyontárgyak, terhek és tartozások tekintetében kizárták. Ekkor a házastársak vagyonukat önállóan használják és kezelik. Önállóan rendelkeznek, és a tartozásukért önállóan felelnek. A közös háztartás költségeit, és a háztartásukban nevelt gyermekek megélhetéséhez, felneveléséhez szükséges kiadásokat közösen viselik. Megjegyzendő, hogy a háztartásban, és a gyermeknevelésben végzett munka a költségviselésben való részvételnek minősül.

Kapcsolatfelvétel

Ha kérdése van, vagy időpontot szeretne egyeztetni egy személyes, vagy telefonos találkozóra, akkor kérjük írjon nekünk! 24 órán belül válaszolunk Önnek!

Powered by BreezingForms

Dr. Janklovics Tibor, válóperre és családjogra specializálódott ügyvéd

Mindent megszerzünk Önnek, ami jár!