Cím: 1111 Budapest, Bertalan Lajos utca 13. E-mail: ugyvediiroda2018@gmail.com Mobil: +36 (20) 941-8633

Gyermektartásdíj

A gyermekét gondozó szülő a tartást természetben, a külön élő szülő elsősorban pénzben teljesíti, tehát gyermektartásdíjat fizet. A gyermektartásdíj összegére a szülők megállapodása irányadó. Ha a szülők nem tudnak megállapodni, a gyermektartásdíj összegéről a bíróság dönt. Lehetőség van arra, hogy a szülők megállapodhatnak abban, hogy a gyermekétől külön élő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával is eleget tehet. Ebben a megállapodásban meg kell határozni azt az időszakot, amelynek a tartamára a juttatás a tartást fedezi, és azt a gyámhatóságnak, vagy a bíróságnak jóvá kell hagynia. A gyakorlatban többször előfordul, hogy a lakást ott hagyó szülő gyermekére íratja át tulajdonrészét, és megállapodnak abban, hogy meghatározott ideig nem fizeti a gyermektartásdíjat, vagy akár véglegesen is, ha a lakás értéke a tartásdíjat messze meghaladja. Minden esetben szükséges a gyámhatóság, vagy ha per van folyamatban, a bíróság jóváhagyása, a kiskorú érdekében.

A gyermektartásdíj összege meghatározott összeg, amelyet a bíróság megállapít. A gyermektartásdíj mértéke gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25 százaléka. Az átlagos jövedelem megállapításánál a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmét kell figyelembe venni a kötelezettnek. A jövedelem megállapításánál minden nemű kereset beszámít (mellékmunka, lakás bérleti díj). Tehát nem csak a munkajövedelem számít.

A tartásdíj mértékének a meghatározásánál a bíróság figyelembe veszi

- a gyermek indokolt szükségleteit

- mindkét szülő jövedelmi viszonyait, és vagyoni helyzetét

- a gyermek saját jövedelmét

- illetve a szülők háztartásában eltartott más gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli.

A gyermek indokolt szükségletei körébe tartozik a megélhetéshez, az egészségügyi ellátáshoz, a neveléshez, és a taníttatáshoz szükséges rendszeres kiadás. A gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás szükséges, amelynek fedezete nincs, sőt a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni. A külön élő szülő nem köteles megkönnyíteni a gyermek drága sí útjait, vagy egyéb, luxusnak minősülő kiadásokat.

A kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát vélelmezni kell. Ez a vélelem a gyermek 20. életévének betöltéséig érvényesül, feltéve, hogy a gyermek középfokú iskolai tanulmányokat folytat.

A gyermektartás esetében kiskorú gyermek tartásáról és nagykorú gyermek tartásáról van szó.

A KISKORÚ GYERMEK TARTÁSA

A Polgári Törvénykönyv a szülő kötelességévé teszi, hogy a kiskorú gyermeke eltartásáról gondoskodjon.

A tartást a szülő természetben – lakhatás, élelmezés, ruházkodás, taníttatás -, amíg a külön élő szülő elsősorban pénzben szolgáltatja. Elvált szülő gyermektartásdíjat fizet. Ha a szülők közös háztartásban élnek, mindketten természetben biztosítják a gyermekük részére a tartást. Kivételesen a szülők kötelezhetők gyermektartásdíj fizetésére akkor is, ha a gyermek az ő háztartásában él ugyan, de tartásáról nem gondoskodik.

A tartásdíj összegének megállapításához a gyermek szükségleteinek a mértéke az irányadó, amelyet elsősorban az életkor, de a gyermek egyéb igényei is befolyásolhatnak.

A tartásdíj összege

A tartásdíjról elsősorban a szülők egyeznek meg. Ha a megegyezés nem sikerül, a bíróság dönt. A jog meghatározza, hogy milyen tényekre kell figyelemmel lenni a gyermektartásdíj összegének a megállapításánál. Ezek: a gyermek tényleges szükségletei, mindkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyai, a szülők háztartásában eltartott más saját, illetőleg mostohagyermek, és a gyermek saját jövedelme. Ezek a tényezők befolyásolják a tartásdíj összegét.

A tartásdíj alapja a bérköltség címén juttatott járandóság. Tehát a bíróság a bérből indul ki, a bér összegéből. A túlmunkáért kapott díjazást, vagy a további munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból  származó díjazást a tartásdíj megállapításánál nem kell figyelembe venni. Kivéve, ha bérköltség címén juttatott járandóság alapján fizetendő tartásdíj a gyermek szükségleteit nem fedezi.

Különleges szabályok a tartásdíj megállapításánál

Ha a szülők igen magas jövedelemmel rendelkeznek, akkor is a gyermek szükségleteihez igazodva kell megállapítani a tartásdíj összegét. A gyermek szükségletei körében csak az alapszükségletek, tehát a lakhatás, az élelmezés, ruházkodás, taníttatás vehető figyelembe, melyek természetesen a gyermek életkora, egészségi állapota függvényében, kulturális szempontok figyelembevételével is mások lehetnek. Ezt figyelembe véve, nincs lehetőség a különélő szülőre az extra kiadások áthárítására. Például külföldi tanulmányutak finanszírozása, személygépkocsi vásárlása, különleges hobbik finanszírozása, külföldi sí utak biztosítása. Természetesen a szülő önszántából bármilyen segítséget megadhat a gyermeknek, de erre nem kötelezhető. Figyelembe kell venni azt is, hogy a gyermeket a saját háztartásában nevelő szülőnek is hozzá kell járulnia a gyermek eltartásához részben. Ha a gyermeket nevelő szülő jövedelme magas, vagy komoly vagyonnal rendelkezik, ez még nem akadálya annak, hogy a másik szülő a tartásdíj kötelezettség alól mentesüljön. Tehát a gyermeket nevelő szülő lehet magas jövedelmű, és a külön élő szülő lehet nagyon alacsony jövedelmű, ez nem mentesíti őt a tartásdíj fizetési kötelezettsége alól.

A tartásdíj összegének megállapításához a bírósági perben a bizonyítási eljárás lefolytatására van szükség. A bíróságon konkrétumok alapján, a beszerzett bizonyítékok értékelésével kell megállapítani a tartásdíj összegét. A tartásdíj összegét gyermekenként a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25 százalékában kell meghatározni, azzal, hogy az inflációhoz alkalmazkodik.

Az átlagos jövedelem megállapításánál a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmét kell figyelembe venni. Az összes tartási díj a jövedelme 50 százalékát nem haladhatja meg. Ha a szülők több gyermek tartására kötelesek, a tartásdíjat úgy kell megállapítani, hogy egyik gyermek sem kerüljön a másiknál kedvezőtlenebb helyzetbe, különösen akkor, ha nem egyháztartásban élnek. A tartásdíjat határozott összegben kell meghatározni.

A gyermektartásdíj megváltoztatása

A gyermektartásdíj összegét csak akkor lehet megváltoztatni, ha a megállapítás alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állott be. Ekkor a tartás mértékének megváltoztatását, vagy a tartás megszüntetését lehet kérni. Ha a gyermektartásdíj felemelését kéri a gyermeket saját háztartásában nevelő szülő, bizonyítási eljárást kell lefolytatni a gyermek tényleges szükségleteire, és azok költségeire. Ezt követően lehet állást foglalni, hogy a gyermekkel kapcsolatban felmerülő, indokolt kiadásokra is figyelemmel, milyen mértékben megalapozott a tartásdíj összegének felemelésére irányuló kérelem.

A NAGYKORÚ GYERMEK TARTÁSA

Az a nagykorú, munkaképes gyermek is jogosult tartásra, aki magát – önhibáján kívül – eltartani nem tudja, az életpályára felkészítő szükséges – nappali tagozatos – tanulmányai folytatása érdekében rászorul, és akinek tartásra kötelezhető házastársa vagy bejegyzett élettársa nincs.

A szülő nem köteles a továbbtanuló nagykorú gyermekét eltartani, ha a gyermek a tartásra érdemtelen, a tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen – önhibájából – nem tesz eleget, vagy ez által a szülő saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyezteti. Nem jogosult tartásra az a nagykorú, aki magatartása miatt arra érdemtelenné vált. Érdemtelen a tartása, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

A szülő a 25. életévet betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

A szülő az anyagi viszonyaihoz képest teljesítheti a tartási kötelezettségét, ami a tartásra jogosultnak a megélhetéséhez szükséges. Nem köteles mást eltartani, aki ez által a saját szükséges tartását veszélyeztethetné. A tartást vagy a saját háztartásában, vagy havonként pénzben teljesíti. A jogosult kérheti, hogy a tartást pénzben kapja meg.

A tartási követelést 6 hónapra visszamenőleg, valamint a jövőre nézve érvényesítheti. 6 hónapnál régebbi időre tartási követelést csak akkor lehet visszamenőleg érvényesíteni, ha a jogosultat a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli.

Ha nagykorú gyermek a tanulmányait befejezte, vagy a tanulmányai sikertelensége folytán a tanulást nem folytathatja, a tartás mértékének megváltoztatását, vagy a tartás megszüntetését lehet kérni.

Amennyiben kérdése van a gyermektartásdíjjal kapcsolatban, vagy időpontot szeretne egyeztetni egy személyes konzultációra, kérjük, írjon az alábbi online felületen

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek is jogosult a tartásra, a tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében, ha arra rászorul.

Tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés, vagy tanfolyam, felsőfokú végzettségi szintet biztosító alapismeret mesterképzés, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Ha a nagykorú gyermek megszakítja tanulmányait, de az neki nem róható fel, pl. betegség miatt, ez esetben is a szülőnek a folytatandó tanulmányokat, a tanulmányok költségét fedeznie kell. A 25. életéve betöltéséig köteles a szülő a gyermek tartására, kivéve rendkívül indokolt esetben azonban tovább is. Rendkívül indokolt eset lehet, ha a gyermek betegsége miatt nem tudta befejezni a tanulmányait 25. életévéig, illetve ha olyan lehetősége adódik továbbtanulásra, pl. ösztöndíjat kap, amelyre tekintettel a szülőnek a tartást fedeznie kell.

A tartásdíjat visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet követelni. Ezen túlmenően csak akkor, ha a jogosult igazolja, hogy a követelés érvényesítésével alapos ok miatt …. Visszamenőleg legfeljebb három évre lehet követelni a meg nem fizetett tartásdíjat. Ilyen eset áll fen, ha például a kötelezett külföldön dolgozik, nem található, nem jelentkezik, és a szülő emiatt érvényesíteni a tartásdíj fizetését nem tudja. Ez esetben legfeljebb három évre visszamenőleg is érvényesítheti a tartásdíj követelését.

Gyermektartásdíj felemelése abban az esetben lehetséges, ha a tartásdíj alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állt be. Ez a legtöbb esetben, ha kiderül, hogy a kötelezett többet keres, mint amennyit korábban keresett. A gyermektartásdíj csökkentése leggyakrabban akkor fordul elő, ha pl. a kötelezett betegsége miatt kevesebbet keres, ha újabb, tartásra kötelezett gyermeke születik. Ezek alapján lehetőség van, hogy a bíróság a tartásdíj összegét csökkentse. A felemelés, illetve a leszállítása iránti keresetet a gyermek lakóhelye szerinti illetékes bíróságnál lehet benyújtani.

Kapcsolatfelvétel

Ha kérdése van, vagy időpontot szeretne egyeztetni egy személyes, vagy telefonos találkozóra, akkor kérjük írjon nekünk! 24 órán belül válaszolunk Önnek!

Powered by BreezingForms

Dr. Janklovics Tibor, válóperre és családjogra specializálódott ügyvéd

Mindent megszerzünk Önnek, ami jár!